What Is Geography?

Wednesday, January 27, 2010

RPH Minggu 4 / Semester 1 (Jumaat - 29/01/2010)

Tarikh

29 Januari 2010 (Jumaat)
Tingkatan

6AK2 (0705 - 0815)

6AK3 (1030 - 1140)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Perikanan
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Membincangkan pembetulan Ujian Topikal 1.
  2. Menghuraikan sumbangan sektor perikanan kepada pembangunan sosioekonomi sesebuah negara (kajian kes Malaysia).
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Sumbangsaran
  3. Sesi soal jawab
  4. Latihan penulisan
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiRamai pelajar tidak sempat menyiapkan latihan penulisan. Ia dijadikan sebagai kerja rumah.

RPH Minggu 4 / Semester 1 (Khamis - 28/01/2010)

Tarikh

28 Januari 2010 (Khamis)
Tingkatan

6AK4 & 6AK1 (1055 - 1205)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Perikanan
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menmbincangkan pembetulan Ujian Topikal 1.
  2. Menghuraikan sumbangan sektor perikanan kepada pembangunan sosioekonomi sesebuah negara (kajian kes Malaysia).
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Sumbangsaran
  3. Sesi soal jawab
  4. Latihan penulisan
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiPelajar dapat mengikuti perbincangan dengan baik. Ramai pelajar tidak sempat menyiapkan latihan penulisan. Ia dijadikan sebagai kerja rumah.

Monday, January 25, 2010

RPH Minggu 4 / Semester 1 (Rabu - 27/01/2010)

Tarikh

27 Januari 2010 (Rabu)
Tingkatan

6AK2 (1055 - 1205)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian, Perikanan
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menguji tahap penguasaan dan pemahaman terhadap topik-topik yang telah dibincangkan dalam sektor pertanian.
  2. Membanding-beza ciri-ciri perikanan laut dalam, perikanan laut cetek dan akuakultur.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Ujian Topikal 1
  3. Sumbangsaran
  4. Sesi soal jawab
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiHasil ujian menunjukkan ada peningkatan dari segi menghurikan isi / idea pada majoriti pelajar. Namun kemahiran mengaitkan contoh-contoh yang sesuai pada huraian masih agak lemah. Pelajar perlu didedahkan dengan contoh-contoh esei.

RPH Minggu 4 / Semester 1 (Selasa - 26/01/2010)

Tarikh

26 Januari 2010 (Selasa)
Tingkatan

6AK4 & 6AK1 (0705 - 0815)

6AK3 (130 - 1240)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian, Perikanan
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menguji tahap penguasaan dan pemahaman terhadap topik-topik yang telah dibincangkan dalam sektor pertanian.
  2. Membanding-beza ciri-ciri perikanan laut dalam, perikanan laut cetek dan akuakultur.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Ujian Topikal 1
  3. Sumbangsaran
  4. Sesi soal jawab
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiKelas 6AK4 & 6AK1 dibatalkan kerana ada perhimpunan pelajar Tingkatan 6. Hasil ujian bagi Kelas 6AK3 menunjukkan ada peningkatan dari segi menghurikan isi / idea pada majoriti pelajar. Namun kemahiran mengaitkan contoh-contoh yang sesuai pada huraian masih agak lemah. Pelajar perlu didedahkan dengan contoh-contoh esei.

Friday, January 22, 2010

RPH Minggu 3 / Semester 1 (Sabtu - 23/01/2010 ganti 18/02/2010)

Tarikh

23 Januari 2010 (Sabtu)
Tingkatan

6AK4 & 6AK1 (1030 - 1130)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian, Perikanan
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menguji tahap penguasaan dan pemahaman terhadap topik-topik yang telah dibincangkan dalam sektor pertanian.
  2. Membanding-beza ciri-ciri perikanan laut dalam, perikanan laut cetek dan akuakultur.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Ujian Topikal 1
  3. Sumbangsaran
  4. Sesi soal jawab
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiHasil ujian menunjukkan majoriti pelajar dapat memberikan isi yang tepat tetapi tidak mahir membuat huraian. Pelajar perlu didedahkan dengan contoh-contoh esei.

Wednesday, January 20, 2010

RPH Minggu 3 / Semester 1 (Jumaat - 22/01/2010)

Tarikh

22 Januari 2010 (Jumaat)
Tingkatan

6AK2 (0705 - 0815)

Tingkatan

6AK3 (1040 - 1140)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Membincangkan usaha yang dijalankan untuk memajukan sektor pertanian di Malaysia.
  2. Menjelaskan bagaimana Dasar Pertanian Negara yang sedia ada (program-program pembangunan) membantu pembangunan sektor ini.
  3. Membincangkan bagaimana aktiviti pertanian boleh menimbulkan pelbagai kesan negatif terhadap alam sekitar.
  4. Menjelaskan langkah-langkah yang perlu diambil bagi mengurangkan kesan-kesan negatif tersebut.
  5. Merujuk kepada kajian kes di Daerah Serian,
    i. menyatakan jenis-jenis tanaman yang diusahakan oleh penduduk di kawasan tersebut.
    ii. menjelaskan faktor-faktor yang mempengaruhi jenis-jenis tanaman utama yang diusahakan di kawasan tersebut.
    iii. membincangkan sumbangan aktiviti pertanian tersebut kepada sosioekonomi penduduk setempat.
    iv. mengenal pasti impak aktiviti pertanian tersebut terhadap alam sekitar setempat.
    v. mencadangkan langkah-langkah yang boleh diambil untuk mengurangkan impak aktiviti pertanian terhadap alam sekitar.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Sumbangsaran
  3. Pembentangan kumpulan
  4. Sesi soal jawab
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiPelajar dapat membincangkan tajuk-tajuk pembentangan dengan baik dan jelas.

RPH Minggu 3 / Semester 1 (Khamis - 21/01/2010)

Tarikh

21 Januari 2010 (Khamis)
Tingkatan

6AK4 & 6AK1 (1055 - 1205)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Membincangkan usaha yang dijalankan untuk memajukan sektor pertanian di Malaysia.
  2. Menjelaskan bagaimana Dasar Pertanian Negara yang sedia ada (program-program pembangunan) membantu pembangunan sektor ini.
  3. Membincangkan bagaimana aktiviti pertanian boleh menimbulkan pelbagai kesan negatif terhadap alam sekitar.
  4. Menjelaskan langkah-langkah yang perlu diambil bagi mengurangkan kesan-kesan negatif tersebut.
  5. Merujuk kepada kajian kes di Daerah Serian,
    i. menyatakan jenis-jenis tanaman yang diusahakan oleh penduduk di kawasan tersebut.
    ii. menjelaskan faktor-faktor yang mempengaruhi jenis-jenis tanaman utama yang diusahakan di kawasan tersebut.
    iii. membincangkan sumbangan aktiviti pertanian tersebut kepada sosioekonomi penduduk setempat.
    iv. mengenal pasti impak aktiviti pertanian tersebut terhadap alam sekitar setempat.
    v. mencadangkan langkah-langkah yang boleh diambil untuk mengurangkan impak aktiviti pertanian terhadap alam sekitar.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi
  2. Sumbangsaran
  3. Pembentangan kumpulan
  4. Sesi soal jawab
  5. Rumusan
Catatan / RefleksiPelajar perlu membaiki kemahiran menyampaikan idea semasa pembentangan. Secara keseluruhannya, pembincangan dapat dibuat dengan lebih menarik sekiranya kumpulan pembentang membuat persediaan yang lebih rapi.

Sunday, January 17, 2010

RPH Minggu 3 / Semester 1 (Rabu - 20/01/2010)

Tarikh

20 Januari 2010 (Rabu)
Tingkatan

6AK2 (1055 - 1205)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menerangkan faktor-faktor geografi fizikal dan manusia yang mempengaruhi kegiatan pertanian
  2. Membincangkan kepentingan sektor pertanian kepada pembangunan ekonomi dan sosial negara.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi.
  2. Set induksi.
  3. Sumbangsaran
  4. Rumusan.
Catatan / RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti P & P dengan baik.

RPH Minggu 3 / Semester 1 (Selasa - 19/01/2010)

Tarikh

19 Januari 2010 (Selasa)
Tingkatan

6AK4 & 6AK1 (0705 - 0815)

6AK 3 (1130 - 1240)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menerangkan faktor-faktor geografi fizikal dan manusia yang mempengaruhi kegiatan pertanian
  2. Membincangkan kepentingan sektor pertanian kepada pembangunan ekonomi dan sosial negara.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi.
  2. Set induksi.
  3. Sumbangsaran
  4. Rumusan.
Catatan / RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti perbincangan dengan baik.

Wednesday, January 13, 2010

RPH Minggu 2 / Semester 1 (Jumaat - 15/01/2010)

Tarikh

15 Januari 2010 (Jumaat)
Tingkatan

6AK2 (0705 - 0815)

6AK 3 (1040 - 1140)

TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menghuraikan ciri-ciri utama sistem pertanian di Asia Pasifik dari aspek taburan, skala operasi, jenis tanaman, orientasi pengeluaran, pemilikan modal, buruh dan teknologi (bioteknologi).
  2. Membanding-bezakan ciri-ciri sistem-sistem pertanian iaitu pertanian pindah, pertanian sara diri, pertanian kebun kecil dan perladangan.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi.
  2. Set induksi.
  3. Sumbangsaran
  4. Latihan penulisan.
  5. Rumusan.
Catatan / RefleksiPelajar dapat membanding-bezakan ciri-ciri pelbagai sistem pertanian. Aktiviti P & P berjalan lancar.

RPH Minggu 2 / Semester 1 (Khamis - 14/01/2010)

Tarikh

14 Januari 2010 (Khamis)
Tingkatan6AK4 & 6AK1 (1055 - 1205)
TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Menghuraikan ciri-ciri utama sistem pertanian di Asia Pasifik dari aspek taburan, skala operasi, jenis tanaman, orientasi pengeluaran, pemilikan modal, buruh dan teknologi (bioteknologi).
  2. Membanding-bezakan ciri-ciri sistem-sistem pertanian iaitu pertanian pindah, pertanian sara diri, pertanian kebun kecil dan perladangan.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi.
  2. Set induksi.
  3. Sumbangsaran
  4. Latihan penulisan.
  5. Rumusan.
Catatan / RefleksiPelajar dapat membanding-bezakan ciri-ciri pelbagai sistem pertanian. Aktiviti P & P berjalan lancar.

Tuesday, January 12, 2010

RPH Minggu 2 / Semester 1 (Rabu - 13/01/2010)

Tarikh

13 Januari 2010 (Rabu)
Tingkatan6AK2 (1055 - 1205)
TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Mendapatkan gambaran yang lebih jelas tentang sukatan pelajaran Geografi Kertas 2 Tingkatan 6 Atas.
  2. Menguji pengetahuan sedia ada tentang aspek pertanian.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi.
  2. Pembentukan kumpulan perbincangan & pembentangan.
  3. Ujian dignostik untuk tajuk pertanian.
Catatan / RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti perbincangan dengan baik. Hasil ujian dignostik menunjukkan pelajar kurang pengetahuan asas tentang topik yang bakal dibincangkan.

Sunday, January 10, 2010

RPH Minggu 2 / Semester 1 (Selasa - 12/01/2010)

Tarikh

12 Januari 2010 (Selasa)
Tingkatan6AK4 & 6AK1 (0705 - 0815)
Tingkatan6AK3 (1130 - 1240)
TajukPembangunan Ekonomi & Impak Alam Sekitar
Sub-TajukSektor-sektor Ekonomi - Pertanian
Objektif

Pelajar dapat,

  1. Mendapatkan gambaran yang lebih jelas tentang sukatan pelajaran Geografi Kertas 2 Tingkatan 6 Atas.
  2. Menguji pengetahuan sedia ada tentang aspek pertanian.
Aktiviti
  1. Amalan komunikasi.
  2. Pembentukan kumpulan perbincangan & pembentangan.
  3. Ujian dignostik untuk tajuk pertanian.
Catatan / Refleksi

Aktiviti P & berjalan dengan lancar. Hasil ujian dignostik menunjukkan pelajar memiliki pengetahuan sedia ada yang kurang terhadap tajuk pertanian.

Wednesday, January 6, 2010

RPH Minggu 1 / Semester 1 (Jumaat - 08/01/2010)

Tarikh8 Januari 2010 (Jumaat)
Tingkatan6AK2 (0815 - 0925)
Tingkatan6AK3 (1040 - 1140)
Tema 1Penduduk
TajukPertumbuhan Penduduk, Piramid Penduduk, Migrasi Penduduk
Objektif/ Hasil pembelajaran

Pelajar dapat,

  1. Mengenal pasti kelemahan semasa menjawab soalan Peperiksaan Akhir Tahun 6 Rendah 2009 dan berusaha membaikinya.
  2. Memahami teknik menjawab soalan yang betul.
  3. Memahami dengan lebih lanjut tajuk-tajuk yang dibincangkan.
PendekatanKBKK - Sumbang saran.
Aktiviti

Perbincangan dan pembetulan Peperiksaan Akhir Tahun 2009

BBMBuku rujukan, Kertas soalan.
NilaiBertanggungjawab, kerajinan.
RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti perbincangan dengan baik dan mengenal pasti kelemahan diri. Bagi soalan yang tidak sempat dibincangkan dengan terperinci, ia dijadikan kerja rumah pelajar.

RPH Minggu 1 / Semester 1 (Khamis - 07/01/2010)

Tarikh7 Januari 2010 (Khamis)
Tingkatan6AK4 & 6AK1 (1055 - 1205)
Tema 1Penduduk
TajukPertumbuhan Penduduk, Piramid Penduduk, Migrasi Penduduk
Objektif/ Hasil pembelajaran

Pelajar dapat,

  1. Mengenal pasti kelemahan semasa menjawab soalan Peperiksaan Akhir Tahun 6 Rendah 2009 dan berusaha membaikinya.
  2. Memahami teknik menjawab soalan yang betul.
  3. Memahami dengan lebih lanjut tajuk-tajuk yang dibincangkan.
PendekatanKBKK - Sumbang saran.
Aktiviti

Perbincangan dan pembetulan Peperiksaan Akhir Tahun 2009

BBMBuku rujukan, Kertas soalan.
NilaiBertanggungjawab, kerajinan.
RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti perbincangan dengan baik dan mengenal pasti kelemahan diri. Bagi soalan yang tidak sempat dibincangkan dengan terperinci, ia dijadikan kerja rumah pelajar.

RPH Minggu 1/Semester 1 (Rabu - 06/01/2010)

Tarikh6 Januari 2010 (Rabu)
Tingkatan6AK2(1055 - 1205)
Tema 1Penduduk
TajukTaburan Penduduk, Pertumbuhan Penduduk
Objektif/ Hasil pembelajaran

Pelajar dapat,

  1. Mengenal pasti kelemahan semasa menjawab soalan Peperiksaan Akhir Tahun 6 Rendah 2009 dan berusaha membaikinya.
  2. Memahami teknik menjawab soalan yang betul.
  3. Memahami dengan lebih lanjut tajuk-tajuk yang dibincangkan.
PendekatanKBKK - Sumbang saran.
Aktiviti

Perbincangan dan pembetulan Peperiksaan Akhir Tahun 2009

BBMBuku rujukan, Kertas soalan.
NilaiBertanggungjawab, kerajinan.
RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti perbincangan dengan baik dan mengenal pasti kelemahan diri.

Monday, January 4, 2010

RPH Minggu 1/Semester 1 (Selasa - 05/01/2010)

Tarikh5 Januari 2010 (Selasa)
Tingkatan6AK4 & 6AK1 (0705 - 0815)
Tingkatan6AK3 (1130 - 1240)
Tema 1Penduduk
TajukTaburan Penduduk, Pertumbuhan Penduduk
Objektif/ Hasil pembelajaran

Pelajar dapat,

  1. Mengenal pasti kelemahan semasa menjawab soalan Peperiksaan Akhir Tahun 6 Rendah 2009 dan berusaha membaikinya.
  2. Memahami teknik menjawab soalan yang betul.
  3. Memahami dengan lebih lanjut tajuk-tajuk yang dibincangkan.
PendekatanKBKK - Sumbang saran.
Aktiviti

Perbincangan dan pembetulan Peperiksaan Akhir Tahun 2009

BBMBuku rujukan, Kertas soalan.
NilaiBertanggungjawab, kerajinan.
RefleksiPelajar dapat mengikuti aktiviti perbincangan dengan baik dan mengenal pasti kelemahan diri.

Sunday, January 3, 2010